Wydarzenia

13 września - wystawa zdjęć dr MD Orkiszewskiej


Dr Alicja Orkiszewska, na stałe mieszka w Stanach. Z pochodzenia jest Polką. Studiowała w Warszawie. Pasjonuje się fotografią lotniczą. W 2010 r. 13 września w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się wystawa jej zdjęć. Uczniowie klasy 2c i 3g mieli przyjemność uczestniczyć w tej wystawie. Uczniowie 3 g pomagali przy organizacji, za to uczennicom 2c udało się przeprowadzić wywiad z dr Orkiszewską. Oto fragmenty wypowiedzi autorki zdjęć:


Nikt nie wierzy, że to istnieje, a to nic innego jak solne jeziora. To jest jedyny moment, gdy te jeziora są puste. Tam nie ma wody, nie ma nic, jest po prostu przygotowane do nawodnienia, wszystko to jest woda z Pacyfiku, która wpływa do Zatoki San Francisco. Jeziora solne są źródłem soli. System wydobycia polega na tym, że zalewa się je wodą morską, odparowuje wodę i zostaje sama sól. To co na zdjęciach widać białe – to jest sól. Istnieje parę składników, które jak gdyby przyspieszają produkcję tej soli, między innymi są to: glony, krewetki i bakterie. Młode stawy są zielone. Im starsze jezioro tym kolor się zmienia od pomarańczowego w czerwień.”
Jaki jest sens w ogóle pokazania tego? Co kogo obchodzą stawy? Po pierwsze są bardzo fajne kolorystycznie, po drugie, dla mnie są symbolem powrotu do domu, gdyż tam mieszka. Ostatnia rzecz, to to, że są one strasznie optymistyczne. Ich kolory są ciepłe. One nie są ponure, nie są smutne. Gdy jeżdżę tamtędy samochodem do pracy i to tego na co dzień nie widzę. Dopiero, gdy lata się małymi samolotami i z niskiej wysokości 300/400 metrów, widać, że to zupełnie inaczej wygląda.”
„Bardzo dużo zdjęć powstało podczas lotów z naszymi pacjentami. W Stanach jest taka organizacja, która się nazywa Angels Flight, czyli na polski Lot Aniołów. Cała idea polega na tym, że wiele osób w Stanach lata, ma licencję pilota, nie ma to żadnego związku z byciem pilotem np. w jakichś liniach lotniczych. Ci ludzie chcą latać, bo potrzebują tego, bo to im sprawia frajdę, również potrzebują godzin wylatanych, bo to im daje doświadczenie. Jak można te dwie rzeczy połączyć? Mamy bardzo dużo pacjentów, których nie stać na to, żeby przyjeżdżać na badania do odległych miast. Ci piloci dają swój czas, dają swoje samoloty, dają samych siebie, żeby z nimi lecieć i to jest właśnie to, co się nazywa Angels Flight.”
„Ja zaczęłam robić zdjęcia tak, jak podejrzewam każdy z nas. Na przykład – jestem na przyjęciu, chcę mieć zdjęcie kogoś znajomego, albo na wakacjach. Pierwsze co każdy z nas chce zrobić, to upamiętnić moment. Co robimy? Robimy zdjęcia, ale czy one oddają moment? Nie. One są tylko zapisem, tego co się wydarzyło, ale nie oddają ani temperatury tego spotkania, ani atmosfery.”
„Po pierwsze mam lęk wysokości, po drugie się boję latać, co mi nie przeszkadza robić licencje pilota. Dawno temu, będąc pierwszy raz na Hawajach, na wyspie Kauai, gdzie połowa wyspy to są duże góry. To było niedługo po tym jak powstał „Jurassic Park”. Jest taki fragment w tym filmie, tam jest taki duży wodospad i jest ujęcie helikoptera, który ląduje poniżej. Jaka jest inna możliwość zobaczenia tego naprawdę to jest pojechanie tam i przeżycie tego. Poleciałam tam z pilotem, który chyba od razu zauważył, że nie jestem dobrą klientką do takiego lotu, bo byłam cała zielona i niezbyt dobrze wyglądałam po nieprzespanej nocy. On mi powiedział, że jest pilotem z KG. KG jest jedną z największych stacji radiowych na terenie San Francisco. Wiedziałam, że oni latają w trudnych warunkach, mają duże doświadczenie lotnicze. Powiedział też, że nie jestem pierwszą klientką, która się boi latać. Zapomniał mi jedynie powiedzieć, że jest to helikopter turystyczny, czyli, że ma przeźroczyste dno! Ten pilot wskazał nam kilka miejsc, gdzie w czasie lotu mamy robić zdjęcia. Zajęliśmy się zatem robieniem zdjęć i nim się spostrzegliśmy byliśmy już w połowie drogi.”
„Jestem już umówiona na lot w celu robienia zdjęć na terenie Polski.”
Opracowała Agnieszka Jachowicz 2c

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo