Wydarzenia

5 lutego - Warsztaty informatyczne


5 lutego, dokładnie o 8:00 dwie klasy matematyczno-informatyczne (Ie i IIe) pod opieką prof. Aleksandry Wróblewskiej i prof. Renaty Jabłońskiej stawiły się przed gmachem głównym Wojskowej Akademii Technicznej. Po raz pierwszy uczniowie Kołłątaja mieli wziąć udział w Warsztatach informatycznych, które zorganizował dla nas Wydział Cybernetyki.

Program warsztatów obejmował cztery zagadnienia tematyczne:

  • Inżynieria oprogramowania, czyli jak zamodelować rzeczywistość
  • Od algorytmu do programu, czyli jak od pomysłu przejść do przemysłu
  • Sieci komputerowe, czyli jak zbudować bezpieczną sieć internetową
  • Kryptologia i mikrokontrolery, czyli jak działa i zbudowana była Enigma.

Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy, z których każda brała udział w wykładach i warsztatach poświęconych jednemu z wyżej wymienionych tematów. I tak uczniowie z grupy pierwszej (Inżynieria oprogramowania, czyli jak zamodelować rzeczywistość) wzięli udział w wykładzie pt. Wstęp do kryptologii – algorytmy szyfrujące, szyfrowanie, kryptoanaliza i w warsztatach: Modelowanie procesów i analiza wymagań, czyli jak od burzy przejść do modelu i Relacyjne bazy danych – budowa baz, język SQL. Uczestnicy grupy drugiej zapoznawali się z zagadnieniami algorytmicznymi na następujących warsztatach: Algorytmy i struktury danych – algorytmy, iteracje i rekurencje (Wieże z Hanoi itp.), Jak zostać Hackerem? – czyli podstawy programowania w C#, Modelowanie procesów i analiza wymagań, czyli jak od burzy przejść do modelu. Grupa trzecia, zgłębiająca zagadnienia sieci komputerowych uczestniczyła w warsztatach: Podstawowe komponenty sieci komputerowych – zaplanowanie małej sieci LAN, Bezpieczeństwo w Internecie, Sieci komputerowe – przechwytywanie transmisji (haseł logowania), bezpieczeństwo w sieci. A grupa zajmująca się zagadnieniami kryptologicznymi wzięła udział w wykładzie pt. Wstęp do kryptologii – algorytmy szyfrujące, szyfrowanie, kryptoanaliza oraz warsztatach: Budowa i architektura mikrokontrolerów i Jak zostać Hackerem? – czyli podstawy programowania w C#.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i świetnie przygotowane. Otrzymaliśmy również materiały podsumowujące naszą pracę, a wśród nich płyty CD.

Podczas pięciu godzin spędzonych na Wydziale Cybernetyki mieliśmy okazję zapoznać się z wykładowcami tego wydziału i świetnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi, w których prowadzone były zajęcia.

Bardzo dziękujemy organizatorom warsztatów i mamy nadzieję, że uczniowie naszego liceum będą mieli jeszcze nieraz okazję uczestniczenia w tak interesujących zajęciach organizowanych przez Wojskową Akademię Techniczną.

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo