Wydarzenia

24 - 26 marca - FRANKOFONIA 2014

W dniach 24-26 w XXI LO odbywały się w ramach tygodnia Frankofonii dni francuskie. Motywem przewodnim był komiks "Asterix i Obelix".

Już pierwszego dnia odbył się kiermasz słodkości. Szkołę zdobiły wykonane przez uczniów plakaty, rysunki, zdjęcia oraz prace, co  wprowadziło nas w nastrój paryskiej ulicy.

24 marca klasy francuskojęzyczne obejrzały film "Asterix i Obelix - misja Kleopatra". Do filmu mieliśmy przygotowane przez prof.Zająca karty pracy.

25 marca prof.Zając przeprowadził warsztaty dotyczące komiksu.Uczniowie nie tylko tłumaczyli teksty, ale też sami podjęli  się pisania kreatywnego.

26 marca zorganizowaliśmy uroczystą Galę, w której uczestniczył pan Francois Richerme z Instytutu Francuskiego oraz Sebastien Ducourtieux, pracownik naukowy Instytutu Romanistyki.

Alicja Dutkiewicz przygotowała prezentację o najsłynniejszych francuskich i belgijskich twórcach komiksu.

Następnie obejrzeliśmy krótkie filmiki, których bohaterami byli Asterix i Obelix przeplatane francuskimi przebojami w wykonaniu klasy 2b oraz jednej z naszych uczennic, Marysi Zagrodzkiej.

Wręczyliśmy nagrody za najlepszy strój nawiązujący do kultury i historii Francji.

Sebastian Jaworski przeprowadził wywiad z Monsieur Ducourtieux, w którym pytał o różnice kulturowe i obyczajowe między naszymi narodami.Jedna z naszych uczennic recytowała po francusku wiersz Wisławy Szymborskiej, a Monsieur Francois Richerme wprowadził element edukacji i rywalizacji zapraszając do powtarzania słynnych francuskich łamańców językowych.

W czasie przerwy klasa 2b częstowała wypiekami "fabrication de la maison", nie mówiąc już o ciekawych i niepowtarzalnych smakach magicznego napoju przygotowanego przez 2b, którego musiał spróbować każdy szanujący cię frankofil.

Działo się dużo i było bardzo... a la francaise.

Zapraszamy WAS w przyszłym roku!

zdjęcia Adam Potocki (klasa 1c)

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo